TMS “Lízátka”

TMS4_popis

TMS dataloggery měří vzdušnou i půdní teplotu spolu s půdní vlhkostí, a to za pomoci tří teplotních senzorů a jednoho vlhkostního senzoru. Obsahuje vysoko kapacitní lithiovou baterii, s životností přibližně 10 let. V kombinaci s velkou pamětí (zvládne zaznamenat 524,288 měření), je každý TMS datalogger zcela samostatný a vyžaduje jen minimální údržbu. Dalším výhodami je i pevná konstrukce a výjimečně levná cena. Díky těmto vlastnostem umožňují TMS dataloggery dlouhodobé a velkoplošné měření v drsných podmínkách.

Technická specifikace:
Velikost: 29 cm
Váha: 108g
Paměť: 524.288 událostí ~ 14 let měření v 15 min intervalech
Baterie: lithiová (3,6 V; 2600 mAh) ~ 10 let
Konektor: Doteková sonda pro nastavení a stažení dat do PC skrze USB adapter
Teplotní senzory: 3x MAXIM/DALLAS Semiconductor DS7505U+, s rozlišením 0.0625 °C a přesností ±0.5 °C
Rozsah měření: -40 až +60 °C. Datalogger zvládne i teplotní rozmezí -60 až +85°C, ale může to mít vliv na životnost baterie.
Vlhkostní senzor: 1x senzor půdní vlhkosti
Software: Lolly Manager (Free)

Cena: 2000 Kč/ks (bez DPH)

 

Proč právě TMS dataloggery?

  • TMS dataloggery umožňují přesné měření vzdušné i půdní vlhkosti spolu s půdní vlhkostí.
  • Svojí drobnou velikostí (cca 15 cm nad a 10 cm pod povrchem) napodobují všední byliny, a jsou proto schopní měřit mikroklimatické podmínky u povrchu a těsně pod povrchem; tímto způsobem lze získat mnohem přesnější data než ze standardních meteorologických stanic a lze je pak využít během všemožných ekologických studií.
  • Díky jejich vysoko kapacitní baterce a velké paměti vyžadují jen minimální údržbu; zařízení proto mohou být využita k dlouhodobému měření i v odlehlých oblastech.
  • Přežijí i v extrémních podmínkách díky své pevné konstrukci; naše dataloggery byly již testovány v různých podmínkách od pralesů v Africe po vysokohorské oblasti v Himalájích.
  • Extrahování dat je velice rychlé a zároveň jednoduché; data zaznamenávaná během jednoho měsíce (s intervalem měření 15 minut) lze extrahovat za přibližně 3 sekundy prostřednictvím USB kabelu za použití našeho TMD adapteru.
  • Při správné instalaci jsou senzory na stejném místě (relativně k povrchu), čímž dochází ke standardizaci nasbíraných dat a lze je zaručeně porovnávat i mezi různými studiemi.

V současné době nabízíme následující modely TMS.

Standardní TMS datalogger

Standardní jednotka měří teplotu na 3 různých úrovních a měří i půdní vlhkost. Jednotka je zasunuta do země a čtecí sonda zůstává nad povrchem. Jednotka je většinou je využívána k měření půdní vlhkosti a teploty pro hloubku -6, +2 a 15cm.

Cena: 2000 Kč/ks (bez DPH)

TMS Extreme

TMS Extreme svými rozměry odpovídá Standardnímu TMS (29 cm na délku), ale se svou váhou 118 g je o něco těžší (rozdíl 10 g). Rozmístění 3 teploměrů a měřiče půdní vlhkosti je rovněž beze změny v rámci zachování srovnatelnosti dat.

Stěžejní vylepšení jsou skryta uvnitř jednotky. Baterie má kapacitu 3500mAh, což odpovídá 30% navýšení oproti Standardnímu TMS. To se promítá do delší životnosti (předpoklad cca 14 let) a odolnosti vůči většímu rozsahu teplot. Jednotka je navíc vyplněná epoxidem až po samý okraj, čímž zvyšuje váhu, ale zároveň jednotku činí ještě odolnější.

Cena: 2200 Kč/ks (bez DPH)

TMS Long “Oštěp”

Je prodlouženou variantou standardního TMS. Vrchní trubka s teploměrem č. 3 je u tohoto typu vyráběna ve velikostech 20, 30 a 45 cm.

Cena: 2400 Kč/ks (bez DPH)

TMS Kabelové

Zakopávací jednotka měří teplotu na 3 úrovních a měří i půdní vlhkost. Sestává ze dvou částí. První částí je měřič půdní vlhkosti a dva teploměry, to může být zakopáno hluboko pod zem. Druhou částí je baterka, sonda pro stahování dat a třetí teploměr. Tyto dvě části jsou propojeny kabely, které jsou dobře chráněny speciálním chráničem. Tento model je využíván zejména pro měření v hloubkách dosahujících 2 metrů nebo naopak ve vyšší místech nad zemí oproti standardní TMS.

Cena: 2800 Kč/ks (bez DPH)

Rady k instalaci

  • Aby datalogger správně měřil, ověřte si, že je celý povrch jeho spodní části (zelená část) v přímém kontaktu s půdou. Toho lze většinou dosáhnout tím, že se TMS přímo zasune do země. Někdy se ale v půdě nacházejí různé vzduchové kapsy nebo bubliny, které mohou zabránit přesnému měření. K problémům může docházet například i v půdách, které jednoduše vysychají (př. Různé typy hliněné půdy). Mohou vznikat praskliny a dochází tak ke ztrátě kontaktu dataloggeru a okolní půdy, což způsobí, že je naměřena nižší než skutečná půdní vlhkost.
  • Pozměňte postup instalace na základě složení půdy, se kterou pracujete. Je to důležitá zejména u velmi kamenitých půd, kdy by mohlo dojít k poškrábání nebo úplnému poškození senzorů. Zvažte proto vyhloubení díry pro TMS například nějakým kovovým plátem, a pak teprve zasunutí TMS do země. Další možností je vyhloubení větší díry a následné zasypání; u této varianty ovšem hrozí drobné pozměnění složení půdy.
  • Pokud je půda zmrzlá, nepoužívejte data pro půdní vlhkost z tohoto období (!). Určit kdy je půda zmrzlá lze pomocí hodnot naměřených teploměry.

Ochrana před divokou zvěří

Z našich zkušeností jsme zjistili, že k poruchám dataloggerů dochází nejčastěji kvůli divé zvěři, která s nimi mnohdy všelijak manipuluje. Proto doporučujeme TMS nějak ochránit, dobře fungují a jsou ozkoušené kovové klece. Ty chrání zařízení před poškozením právě divokou zvěří (př. divočáky, jeleny, medvědy).